Podružnična šola Bilje leži ob regionalni cesti Miren- Renče le streljaj stren od Biljenskih gričev, obdanih z vinogradi, kamor se z učenci večkrat odpravimo in tam organiziramo tako naravoslovne kot tudi športne dejavnosti. Bližina reke Vipave nam omogoča opazovanje lepot rečnega ekosistema ter spoznavanje življenja ob reki (vožnja s čolnom, supanje, potapljanje, ribištvo,...). Celotno poslanstvo šole podkrepimo še s sodelovanjem z vsemi okoliškimi društvi in domačini, ki so nam tako ali drugače pripravljeni pomgati pri opolnomočenju učencev v zdrave, pogumne in radovedne otroke.

ZGODOVINA ŠOLSTVA V BILJAH

Biljenci so ustanovili svojo ljudsko šolo s slovenskim jezikom leta 1860. V začetku je šola imela le en razred. Učilnico so imeli v Kaplaniji. Poučeval je duhovnik. Leta 1894 je šolo obiskovalo kar 171 učencev. Pouk je bil ob ponedeljkih, sredah in sobotah.

Šolsko poslopje so krajani dobili leta 1910. V 1.svetovni vojni so šolo zaprli, saj so učenci in učitelji odšli v begunstvo. V času fašizma se je šola imenovala Scuola elementare Cesare Battisti. Učitelji so bili italijani in so poučevali v italijanščini. Leta 1943 so ustanovili partizansko šolo v Kaplaniji, kjer se je pouk začel zopet izvajati v slovenščini. Ob koncu 50-ih let 20.stoletja so v šoli začeli prirejati prireditve in akcije v čast Titu: Kurirčkovo pošto, Dan mladosti, Štafeta mladosti, sprejem cicibanov v pionirje... Pionirski odred Ivana Suliča-Carja.

Od leta 1962 je OŠ Bilje podružnična šola osrednje šole Miren. Leta 2020 je šolska stavba praznovala okroglih 110 let.