Zapisnik zbora (druženje)krajanov

ZAPISNIK ZBORA (DRUŽENJE) KRAJANOV,
07. Junija 2024, ob 19:00h,
v Mali dvorani Doma krajanov Negovan Nemec Bilje

PRISOTNI S STRANI KS BILJE:
Predsednik: Darko Simčič
Predstavniki: Kostanca Sitar, Flavio Hirsch, Melita Bubek, Alan Žorž in Mojca Kosič
Zapisala: Svetlana Rakita
Krajani vasi Bilje: 75

Predsednik pozdravi prisotne. Pogovor se začne pri podjetju Stopa, na podlagi zadnjega zbora oziroma druženja krajanov, kjer je bil prisoten tudi lastnik podjetja g. Bore Mitovski. S strani krajanov se ponovno pojavlja zaskrbljenost glede vonjav (smradu). Omeni se barvanje cistern v okolici podjetja, ki bi mogoče bil tudi razlog za omenjeni smrad. Ali je dejavnost “barvanja cistern” prijavljena v vasi Bilje?
Prisotni, ki je na zadnjem zboru (druženju) krajanov, “vodil” velik del pogovora oziroma postavljanja vprašanj gospodu Mitovskem, glede galvanizacije in ostalih dejavnosti podjetja, omenja da se je oglasil na občini pri gospodu županu, ki mu je navedel da ni v njegovi moči nič. G. Mitovski dobi dovoljenje, če je v skladu z normativi. Predlagano je, da se prebivalci – občani, obrnemo na oblast, da nam lahko nekdo pri tem pomaga. Žal omenjeni gospod, ni dosegel na občini nič.
Prisotni prosi za besedo in omenja delovanje Stope in ostalih manjših privatnikov. Vonj, ki ga vohamo nastane zaradi obešal, kjer se material obeša ko se ga pobarva. Za odstranit barvo z obešal, je potrebno obešala “zakuriti”, da gre barva dol z njih. To naj bi ekipa pri Stopi počela enkrat na mesec, dodaja omenjeni. Obešala se potem lahko uporablja za nadaljnje barvanje. To naj bi bil značilen vonj, tovrstnega kurjenja omenjene barve. Vonj s cistern pa so mikro barve, ki se jih voha bolj pogosto. Omenja, da so vonjave različne.
Ali je od zadnjega našega srečanja, glede na to, da smo gospoda Mitovski opozorili in prosili, da zadevo “umiri” – še vedno aktivno voha različne vonjave s strani podjetja Stopa?
Krajanka omenja, da je šla sama pogledat do podjetja Stopa, ko je zavohala plin v bližini in navaja, da “sodov” ni več videti, vendar da se ni predolgo zadrževala v okolici.
Za besedo prosi tudi prisotni krajan, ki navede naloge občine do kraja in krajanov:

Skrbi za varstvo zraka, tal, vodnih virov, za varstvo pred hrupom, za zbiranje in odlaganje odpadkov in opravlja druge dejavnosti varstva okolja tako, da:
– izvaja naloge, ki jih določajo zakoni, uredbe in drugi predpisi s področja varstva okolja,
– spremlja stanje na tem področju in v okviru svojih pristojnosti sprejema ukrepe, s katerimi zagotavlja varstvo okolja,
– sprejema splošne akte, s katerimi pospešuje in zagotavlja varstvo okolja,
– sodeluje s pristojnimi inšpekcijskimi organi in jih obvešča o ugotovljenih nepravilnostih,
– z drugimi ukrepi pospešuje varstvo okolja v občini.
Upravlja, gradi in vzdržuje:
– občinske ceste, ulice in javne poti,
– površine za pešce in kolesarje,
– zagotavlja varnost v cestnem prometu na občinskih cestah in ureja promet v občini……
Naproša da se navedeno citira na občini Miren Kostanjevica.
Glede naslednje točke, ki se nanaša na Optiko v kraju Bilje, predsednik KS Bilje navede, da je v lanskem letu bilo obljubljeno, da se bo optika uredila letos. S strani občine je prejel odgovor, da se je porabilo vsa sredstva za omenjeno optiko in da moramo čakati na naslednje leto.
Prisotni omeni, naj glede zadeve z optiko povprašamo podjetje Runa, ki naj bi bila konkurenca podjetja Telekom.
Prisotni navede, da je optika infrastruktura, ki jo lahko financira Občina. Optika je potrebna tudi za delo od doma, ki je v zadnjem času v velikem porastu. Optika ne gre samo po tleh, lahko se jo uredi tudi po zraku.
Prisotni omeni, da bi se pripeljalo še druge morebitne izvajalce optike. Ali je konkurenca slaba ali dobra, je potrebno po njej povprašati. Župan vedno poudarja, da se za investicije išče sredstva. Ali so lahko v tem primeru porabi tudi Evropska sredstva?
Kako lahko imajo vsi drugi kraji oziroma vasi optiko in Bilje ne? Krajani se jezijo, ker je naša vas vedno na zadnjem mestu. Pri vseh zadevah, imajo ostale vasi prednost.
Kdo je financiral ostale Optike? Koliko imajo le-te prebivalcev oziroma davkoplačevalcev? Optiko naj bi se financiralo iz Evropskih sredstev. Temnica na Krasu npr. ni bila prioritetna in se je optiko peljalo do tja. Glede na to, da nimajo ne industrijske cone, … Zadevo je potrebno pospešiti.

Primer toče v lanskem poletnem mesecu – na občino se je nosilo vso potrebno papirologijo za pridobivanje sredstev. Država naj bi dala denar za škodo, vendar se krajani sprašujejo kje je ta denar?
Pozidava na poplavnem območju
Pojavi se vprašanje s strani prisotnega – »Kdo zida na Rusi poti?2
Bilje naj bi bile na poplavnem območju. Kaj se dogaja na Rusi poti? “Zakaj on lahko in jaz ne?”, se pojavljajo vprašanja s strani krajanov. Dotični posamezniki naj bi si celo uredili že gradbena dovoljenja oziroma načrte za gradnjo in so imeli potem vse zavrnjeno zaradi tako omenjenega poplavnega območja.
Na “Počivalah” se je sezidalo Novo naselje. Leta nazaj je bilo tam poplavno območje. Kako se je lahko gradnja na tem območju tako razširila?
Karkoli se dogaja na Rusi poti je prostorski plan. Kaj omogoča prostorski plan tam? Tam je nezazidljivo dokler poplavna študija ne bo odobrila nepoplavnosti. Vse govorice so brez predmetne. Poplavna študija bi do konca julija morala biti preučena in zaključna. Interes lastnikov je pospešiti gradnjo investicije. Most je kritična točka. Na gradbeni parceli lahko deponiraš gradbeni stroj, … Če se pozna ime in priimek lastnika, je KS odbornik ki lahko išče krivca.
Ali je parcela gradbena?
Da. Vendar ne moreš zidati na njej, brez potrjene poplavne študije. Imaš gradbeno parcelo, vendar ne moreš zidati. Klasifikacija zemljišča je gradbena parcela. Priporočljivo je pogledati v OPN.
Če se gre v zidavo, se plačuje komunalne prispevke? Na podlagi gradbenega dovoljenja se določi prispevke?
Ljudje se bojijo kaj se bo zgodilo, ko se bo gradnja začela? Glede opreme (salonitke, uničena cesta,… ).
Prisotna pove – kar nekaj krajanov je iz Ruse poti. Tudi do tja sega slab vonj in zrak, omenjen na začetku druženja. Asfalt so leta nazaj plačali krajani sami – od Frnaže po Rusi poti. Sedaj se na omenjen vodovod priklaplja kdor želi. Leta nazaj se je plačevalo spremembo namembnosti. Kdo bo popravljal cesto, ki je uničena? Ali se lahko poda kakršna koli omejitev? Vsa kanalizacija gre tam skozi. Dokler je Zadruga upravljala z Griči je bilo vse lepo vzdrževano. Sedaj z novimi najemniki tega žal ni. Vsi na Rusi poti so imeli že v hišah vodo. Pomoč se je pojavila le s strani Civilne zaščite in Hidrotehnikov. Naproša, da se poskusi zadevo čimprej urediti.
Besedo prevzame prav tako prisotna gospa z Ruse poti, ki se popolnoma strinja z zgoraj navedenimi besedami prisotne. Cesta je bila asfaltirana 45 let nazaj. Razmere so se spremenile. Krajevna skupnost Bilje je leta nazaj polepila razpoke. Kmetijski kombinat – naj bi tudi že polepil razpoke, vendar nič ne pomaga. Danes je vprašanje časa, kdaj bo cesta popolnoma uničena. Čigavi so kamioni? Se ne ve. Ker krajani ne kontrolirajo navedenega. Kaj se bo gradilo na Rusi poti?

Vprašani prisotni pove, da nima še načrtov glede gradnje, vendar poudari da je parcela njegova.
Razno
Cesta, kamioni po vasi – tresenje hiš, uničevanje ceste, …
Čiščenje Vipave – dotični potok naj bi bil sčiščeni s strani Civilne zaščite nekaj let nazaj. Pristojni se na prošnje krajanov odzivajo z izgovorom glede premalo sredstev.
Industrijska cona – omejeno število kamionov. Znaki za prepoved so postavljeni. Kamioni si delajo krajšo pot do avtoceste. Dovoljeno je samo za kamione od Goriških Opekarn. Predlaga se kakšna kontrola več oziroma možnost kaznovanja.
Ležeči policaji pri nogometnem igrišču. Pojavlja se veliko pritožb s strani krajanov, da so le ti previsoki in bodo na dolgi rok uničili tako avtomobile, kot tudi traktorje. Ali je možno postaviti ležeče policaje, kot jih imamo na poti do gostilne Kogoj? Takšnega, kot imajo v Vrtojbi v centru? Najbrž je montažnega lažje plačati in postaviti, kot asfaltnega.
Omenja se odkup zemljišča g. Erika Čermelj? Ovinek pri vodnjaku (na poti proti nogometnemu igrišču iz vasi), je potrebno rešiti. Ali je bila omenjena pobuda s strani KS podana na Občino? Zadeva naj bi se zavlačevala že od leta 2015, doreklo pa se ni nič. Očitno je potrebno nekoga povoziti, da se bo zadeva začela reševati. Ležeči policaji tam nimajo nobenega pomena. Najti je potrebno rešitev.
Kanalizacija – kje se je zadeva ustavila? Kje se je zaključila cev v Biljah?
Preloženo naj bi bilo na jesen. Obljubljeno je bilo, da naj bi se leta 2025 začeli priklapljati na naše cevi. Koliko časa bo zadeva trajala, koliko časa se bo kopalo? Čistilno napravo se bo ukinilo?
Dela se načrte za kanalizacijo. Videti je zarisane črte po cesti. Od Ruse poti, do Hriba, …
Hidrotehnika s sedežem v Šempetru.. Prisotna je že klicala na sedež, vse je bilo obljubljeno, vendar do sedaj ni bilo nič narejeno.
Glede na podan Statut, bi s strani župana dotične občine oziroma kraja, v roku enega meseca moral biti sklicat Zbor občanov. S strani Krajevne skupnosti Bilje, se bo vsa navedena vprašanja podalo pristojnim na Občino.
Tematika glede kontejnerjev (ekološkega otoka) – ideje, mnenja, predloge in prošnje, se je posredovalo na občino, vendar je bilo vse ignorirano.
Pristojni omeni še nasipanje in delo parkirnih prostorov pri podjetju Stopa. Ponovno prihajamo do dejstva, da lahko vsak dela kar želi. Zakaj se ne bi npr. postavilo kolcev?
Zakaj ne hodijo ljudje na sestanke? Ker nimajo zaupanja, ker se njihov glas ne upošteva. Kot primer, leta nazaj se je zbiralo podpise, ko se ni želelo podjetja Stopa v vasi, vendar ni bilo učinka. Zemljišče pri Stopi naj bi bilo od Opekarn.

Kam sta šli Želva sklednica in Natura 2000? Kje se je zadeva zaključila? Zakaj se pojavljajo nove dejavnosti? Sami se moramo zaščititi da se lahko dela vse po predpisih. Jezero pri Stopi je pod Natura 2000 in naj bi bilo zaščiteno. Stopa je naredil halo na meji omenjenega. Kjer je industrijska cona, je cona obarvana vijola. Pri jezeru je zeleno obarvana. Pod Natura 2000 se ne bi smelo nič širiti. Brez naše vednosti se industrijska cona na omenjenem območju vse bolj širi.
Prisotna postavi vprašanja – Kadar se dela OPN (Občinski prostorski načrt) v Občini – kdo gre pogledat kaj je zapisano? Kdo preveri kaj se bo izvajalo? Kakšni so predlogi? Koliko točk je na spremembah OPN-ja? Datumsko je določeno od kdaj do kdaj je odprt, kdaj se lahko poda predloge in kdaj se zaključi?
(Javna razgrnitev – sosed lahko da predlog, da se vašemu zemljišču zamenja namembnost. Npr. namesto stavnega lahko postane industrijsko zemljišče. Kot fizična oziroma pravna oseba, lahko damo povpraševanje na Občino. Dokler se Akt ne spremeni, ostane takšen kot je. Kdaj se ga je spreminjalo?)
Prisotna se dotakne tematike glede pločnikov po vasi Bilje. Na eni strani je pločnik, kaj je pa na drugi strani? Ali je pločnik ali “bankina”? Bankina bi morala biti označena. Dve osebi z dežnikom ne moreta skupaj hoditi. Ali se lahko razreši tudi ta navedena zadeva?
Predstavnica sveta KS Bilje, ki je prisotna tudi pri ekipi “Varne poti po vasi” omeni, da po Zakonu in infrastrukturi imamo v Biljah varne poti.
Prisotni navedejo, da dokler se ne bo zgodila kakšna nesreča, bo zadeva takšna kot je. Čeprav so ležeči policaji postavljeni pri nogometnem igrišču, žal razsvetljave še ni. Kako je poskrbljeno za invalide v vasi, … ? Kolikokrat je bilo rečeno, da je preveč avtomobilov pri cerkvi? Zakaj se postavi parkirnih oznak z omejenim parkiranjem?

Svet KS soglasno sprejme sklep

Prikazan je element IMG_20240902_184841.jpg